Conjugarea verbului A Fi in Limba Franceza

ETRE

LE MODE INDICATIF( MODUL INDICATIV)
Le present (prezentul)

Je suis -Eu sunt
Tu es -Tu esti
Il (elle) est -El (ea) este
Nous sommes -Noi suntem
Vous etes -Voi sunteti
Ils (elles) sont -Ei sunt

L’imparfait (imperfectul)

J’etais -Eu eram
Tu etais -Tu erai
Il (elle) etait -El era
Nous etions -Noi eram
Vous etiez -Voi erati
Ils (elles) etaient -Ei erau

Le passé simple (perfectul simplu)

Je fus -Eu fusei
Tu fus -Tu fusesi
Il (elle) fut -El fuse
Nous fumes -Noi fuseram
Vous futes -Voi fuserati
Ils (elles) furent -Ei fusera

Le passe compose (perfectul compus)

J’ai ete -Eu am fost
Tu as ete -Tu ai fost
Il (elle) a ete -El a fost
Nous avons ete -Noi am fost
Vous avez ete -Voi ati fost
Ils (elles) ont ete -Ei au fost

Le plus-que-parfait (mai mult ca perfectul)

J’avais ete -Eu fusesem
Tu avais ete -Tu fusesesi
Il (elle) avait ete -El fusese
Nous avions ete -Noi fuseseram
Vous aviez ete -Voi fuseserati
Ils (elles) avaient ete -Ei fusesera

Le passe anterieur (perfectul anterior)


J’ai eus ete -Eu am fost
Tu eus ete -Tu ai fost
Il (elle) eut ete -El a fost
Nous eumes ete -Noi am fost
Vous eutes ete -Voi ati fost
Ils (elles) eurent ete -Ei au fost

Le future simple (viitorul)

Je serai -Eu voi fi
Tu seras -Tu vei fi
Il (elle) sera -El va fi
Nous serons -Noi vom fi
Vous serez -Voi veti fi
Ils (elles) seront -Ei vor fi

Le future anterieur (viitorul anterior)

J’aurai ete -Eu voi fi fost
Tu auras ete -Tu vei fi fost
Il (elle) aura ete -El va fi fost
Nous aurons ete -Noi vom fi fost
Vous eutes ete -Voi veti fi fost
Ils (elles) auront ete -Ei vor fi fost


LE MODE CONDITIONNEL(MODUL CONDITIONAL)
Le present (prezentul)

Je serais -Eu as fi
Tu serais -Tu ai fi
Il (elle) serait -El ar fi
Nous serions -Noi am fi
Vous seriez -Voi ati fi
Ils (elles) seraient -Ei au fost

Le passé (perfectul 1 si a 2 –a forma)

J’aurais (eusse) ete -Eu as fi fost
Tu aurais (eusses) ete -Tu ai fi fost
Il (elle) aurait (eut) ete -El ar fi fost
Nous aurions (eussions) ete -Noi am fi fost
Vous auriez (eussiez) ete -Voi ati fi fost
Ils (elles) auraient (eussent) ete -Ei ar fi fost

LE MODE IMPERATIF (MODUL IMPERATIV)
Le present(prezentul)

Sois-Fii
Soyons
Soyez

Le passé (perfectul)

Aie ete-Sa fi fost
Ayons ete
Ayez ete

LE MODE SUBJONCTIF (MODUL CONJUNCTIV)
Le present(prezentul)

Que je sois -Sa fiu
Que tu sois -Sa fii
Qu’il (elle) soit -Sa fie
Que nous soyons -Sa fim
Que vous soyez -Sa fiti
Qu’ils (elles) soient -Sa fiti

 

Le passé (perfectul)

Que j’aie ete -Sa fi fost
Que tu aies ete -Sa fi fost
Qu’il (elle) ait ete -Sa fi fost
Que nous ayons et -Sa fi fost
Que vous ayez ete -Sa fi fost
Qu’ils (elles) aient ete -Sa fi fost

L’imparfait (imperfectul)

Que je fusse-
Que tu fusses-
Qu’il (elle) fut-
Que nous fussions-
Que vous fussiez-
Qu’ils (elles) fussent-

Le plus-que-parfait (mai mult ca perfectul)

Que j’eusse ete -Sa fi fost
Que tu eusses ete -Sa fi fost
Qu’il (elle) eut ete -Sa fi fost
Que nous eussions ete -Sa fi fost
Que vous eussiez ete -Sa fi fost
Qu’ils (elles) eussent ete -Sa fi fost

LE MODE INFINITIF (MODUL INFINITIV)
Le present (prezentul)

Etre-A fi

Le passe (perfectul)

Ete-Fost
Ayant ete

 

LE MODE PARTICIPE (MODUL PARTICIPIU)
Le present (prezentul)

Etant-Fiind

Le passe (perfectul)

Ete-Fost
Ayant ete

LE GERONDIF (GERUNDIVUL)

En etant-Fiind



Despre limba franceza | Centre culturare in limba franceza | Conjugarea verbului A Fi in limba franceza | Gramatica limbii franceze | Importanta cunoasterii unei limbi straine | Verbele limbii franceze


.